Viis negatiivset harjumust

märts 9, 2020

Viis negatiivset harjumust

Ott Kiivikas soovitab: viis negatiivset harjumust, mida oma elust välja juurida!

Kas mõtled vahel, et peaksid vabanema mõnest halvast harjumusest? Treener ja koolitaja Ott Kiivikas toob välja viis tegevust, mille võiksid oma elust välja juurida või siis vähemalt neid suurema kontrolli alla hoida.

Vähenda mitte aktiivset aega

Selleks on mitu võimalust, esiteks võib kasutada mõnda moodsat nutiseadet (telefon, kell), et jälgida ja eesmärgistada oma liikumisaktiivsus. Tee endaga kompromiss ning enne järjekordset teleri või arvuti ette istumist, vaata üle oma liikumisaktiivsus. Kui see ei ole päeva lõikes veel piisav, siis tee kas jalutuskäik või võimlemisharjutusi, enne kui ennast n-ö istumisega premeerid.

Piira nutiseadme kasutamist

Võta näiteks eesmärk sotsiaalmeedia lehitsemise asemel pigem oma lugemisharjumust suurendada. Määratle ära aastas, kuus ja nädalas loetavate raamatute hulk. Nutiseadmes ajaviitmine võta käsile siis, kui eelpool eesmärgiks seatud hulk raamatust on loetud. Nii harid ennast märkamatult terve aasta jooksul, omandad uusi teadmisi ja laiendad silmaringi.

Lõpeta märkamatu söömine

Kas tead, et inimesed söövad märkamatult oluliselt rohkem, kui nad arvavad seda tegevat? Põhjus on lihtne. Näksitakse kas teleri või arvuti ees ning eneselegi märkamatult saab suur hulk kaloreid söödud. Juuruta endale harjumus, et kui sööd, ei istu sa samal ajal teleri ees, arvutis või telefonis. Võta endale igaks söögikorraks umbes 10-15 minutit, et rahulikult süüa ning mõelda ka selle peale, mida see toit sisaldab. Sellega teed endale teene ning enam ei sisene sinu kehasse märkamatult suur hulk kaloreid, mida sa ära ei kuluta.

Sea piirangud alkoholi tarbimises

See ei tähenda koheselt täiskarsklaseks hakkamist, vaid piiride määratlemist, kunas ja kui palju sa alkoholi tarbid. Näiteks, kui oled teinud nädalas kolm trenni või täitnud igapäevaselt nädala sees oma sammude eesmärgi, siis lubad endale nädalavahetusel peale sauna kaks õlut või paar pokaali veini. Seesugused kokkulepped iseendaga motiveerivad pingutama ning sa hoiad oma tervise pikas perspektiivis kontrolli all.

Ära tee asju une arvelt

Pole saladus, et inimene veedab 1/3 oma elust magades. Sellest, kuidas sa öösel magad, milline on sinu unekvaliteet ning kui pikk on uneaeg, sõltub suuresti see, kuidas sa ennast järgmisel päeval tunned ning kui produktiivne oled. Ära lase teleril ja arvutil juhtida oma unerežiimi! Määratle ära enda kogemuse põhjal oma ideaalseks uneks vajalik aeg (kas siis 7, 8 ,9 tundi). Sellest lähtuvalt kujunda ka unerežiim ning mine õigel ajal magama, et hommikuks korralikult välja puhata. Arvutis ja teleri taga (Netflixis) saad olla täpselt siis, kui tekib vaba võimalus – tänapäeval saab ju saateid järele vaadata just endale sobival ajal. Kui sa suudad seda teha, siis näed, kuidas sinu elukvaliteet lühikese ajaga paraneb!